Články
Bull siláci
Jak už jste si asi mnozí všimli a bylo několikrát zmíněno, bull plemena jsou takoví moderní desetibojaři. Zvládnou opravdu cokoli a vše s nadšením a energií jim vlastní. Pojďme si představit další skupinku disciplín z nepřeberné škály zábavy jménem bull sporty. Přetahování (tug of war), zavěšení (hang time), kladka (trust load up). Všechny tyto disciplíny jsou hodně silové a hodně technické, aby byl pes v těchto disciplínách dobrý, musí mít také silný skus a čelist, aby peška udržel co nejdéle. Do silových disciplín nepochybně patří i tah břemene (weight pulling), o tom si ale povíme samostatně.
Tug of war
Přetahování. Tato disciplína je jednou z nejpůvodnějších disciplín. Nepotřebujete k ní prakticky nic než dva psy, dva pešky a zábava může začít. Pro snazší trénink je lepší, než držet psa na vodítku, uvázat jeho i protivníka např. ke stromu a oni už si spolu blbnou sami. Mezi pešky by mělo být ještě lano, jednak kvůli odpružení, jednak aby psi u sebe nebyli tak blízko. Na závodech se jedná o přehahování dvou psů buď podobné hmotnosti, kde každý pes je v postroji uvázán k úvazu a drží svého peška, tam je většinou pouze jeden na jednoho, kdo dříve pustí nebo udělá faul, prohrál. Nebo je rozdělení podle plemen a jde se tzv.pavouk, kdy se všichni psi rozlosují a přetahuje se tak dlouho, dokud závod nemá svého vítěze. Vítězové prvních kol tak postupují a takto až do finále. Za faul se považuje většinou položení peška na zem (i když ho stále pes drží v tlamě), položení packy nebo pacek na peška, upuštění peška, pokud se handler dotkne psa. Rozdělení je většinou dle plemen a potom na psy a feny. Nejlepší výsledky mají psi v řádech hodin (u pitbullů i 4 nebo 5 hodin) u stafbulíků je dobrý výkon už i 30minut. U této displíny se udělují také tituly BEST TIME a není zde podmínkou, že best time mají vítězové, za best time se bere prostě nejdelší přetah v dané kategorii a uděluje se oběma psům v dvojici. Místo pešků se na některých závodech přetahuje např. na hasičskou hadici (hodně toto praktikují v cizině). Přetahování je hodně o vůli psa a jeho „game“, tedy touze nevzdávat se za žádných okolností a je kombinované ještě s kořistnických pudem (udržet si prostě toho svého peška), pes musí mít zároveň sílu, dobrý stisk a techniku a samozřejmě velikánské bull srdce.
Hang time
Zavěšení na peška na čas. Pes se zakousne do peška upevněného na speciální karabině a konstrukci (nevisí příliš vysoko nad zemí). V okamžiku kdy handler psa pustí a dovolí, začíná se měřit čas. Pes, který se na peškovi udrží nejdéle vyhrává. V průběhu závodu se handler psa nesmí dotýkat. Rozděluje se dále dle plemen a pohlaví, stafbulíci mají dobré časy okolo 20ti minut, u pitbullů je klidně hodina a víc (rekord 3 hodiny - poté se pes sundal – byl už na 1.místě a měl rekord v zavěšení). Zavěšení na peška je také disciplína, kterou můžete provozovat prakticky kdykoli a kdekoli. Stačí mít peška, kus lana a nějaké místo, kam toto vše zavěsit. U zavěšení na stromy je potřeba dbát (jako tedy podle mě u všeho) určité slušnosti a ohleduplnosti a neničit kvůli tomu celý les, lámat větve atp., nejen, že to není fér k přírodě, ale bull komunita si tím také buduje ještě větší základnu odpůrců, což zrovana pro plemena, která jsou neustále na pokraji zákazu chovu, není vůbec dobré. Pes si krásně posiluje zákus i svalové partie okolo krku a některé na zádech. Alternativou zavěšení může v tréninku být i použití gumolana kdy je pes zadními nohami na zemi a prostě si „pumpuje“ a blbne.
Trust load up
Tah závaží přes kladku a peška. Kladka je umístěna ve výšce (cca 3metry) a na ní je lano. Na jednom konci je malá kovová kostrukce na kterou se přidávají závaží, na druhém konci lana je karabina, na kterou se připne pešek. Pes stojí na startovní čáře a handler nebo pomocník mu podají peška. Ten musí peška chytit a jakmile ho hadler pustí, musí začít couvat (tím zvedat závaží) za cílovou čáru. Měří se čas. Na zdolání má pes čas jedné minuty. Dotek s hanlerem nebo upuštění peška je faul. Celkem má pes 8 pokusů (včetně faulů). Nastavena je základní váha (např. 5kg). Pes nastoupí na tuto nebo vyšší váhu (přidává se 250g a násobky této hmotnosti). Vítěz se počítá na přepočet vytažená váha děleno váha psa. Pes s nejlepším indexem (přepočtem) vyhrává. Nemusí tedy vždy zvítězit pes co vytáhl největší váhu. Rozdělení klasicky stafbullové psi/feny, pitbullové a amstaffové psi/feny. Na závodech ji bohužel moc nevidíme. My vyzkoušeli za naši 7mi letou kariéru poprvé až letos v červnu na Staf bull show a ihned nás tato disciplína natolik chytla, že doufáme, že ještě někdy někde bude příležitost.
SPAWN medailonek
Jednou z dalších žijících legend bull sportů a to právě v silových disciplínách, je Spawn, americký pitbullteriér Michala Balvína. Narodil se 21.května 2010 a do svých 10ti let aktivně závodil za Bull sport Blovice. Spawn je držitelem hned několika neuvěřitelných rekordních výsledků v přetahování i v zavěšení na čas. Přetahování 4hodiny a 50minut se psem jménem Apollo a zavěšení má rekord 3hodiny, po kterých navíc pes nepustil, jen už ho páníček sundal, aby si mohli jít pořadatelé závodu lehnout J a aby Spawn šetřil síly zase na příště. Spawn má krom mnoha vítěztví ze silových disciplín a několika dosažených Best time titulů také úspěchy napříč všemi sportovními disciplínami, ty silové před nimi ale vedou a v očích nás, co jsme Spawna zažili přímo na závodech, bude vždycky ten pes, co to nikdy nevzdává a prostě držííííííí. Nyní si Spawn užívá spokojený psí důchod s celkem početnou psí smečkou a novým bráškou Atomem.
Síla u psa
- Síla u psa se vyvíjí stejně jako např.kostra spolu s věkem, ač může mít už skvěle zvládnutou techniku, do plné síly dozrává a je potřeba s tím počítat.
- Věděli jste, že bull plemena rozhodně nejsou na vrcholu žebříčku psů s nejsilnějším stiskem? Prvenství patří plemeni Turecký Kangal, dále pak následují Cane Corso, Bandogové, Tosa inu, Argentinské dogy, Američtí buldoci, rotvajleři, ovčáci a maliňáci apod. a až někde potom jsou pitbullové, bullteriéři a jiná bull plemena.
- Při tréninku se přetahujte se psem podobné hmotnosti a síly, určitě bych nedala stafbulíčka přetahovat se s 30ti kilovým amstaffem.
- Ačkoli metody jsou různé, volte pro přetahování spíše pohodlný postroj než obojek.
Text: Marie Schmarczová
Foto: Irena Vanišová, www.vanisova.net